Forum www.forumgeodezyjne.fora.pl Strona Główna www.forumgeodezyjne.fora.pl
geodezja, forum geodezyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytania na 1 zakres 2009-2010

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forumgeodezyjne.fora.pl Strona Główna -> Egzamin na uprawnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
geogab
user



Dołączył: 14 Sie 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 10:53, 14 Sie 2010    Temat postu: Pytania na 1 zakres 2009-2010

witam
jestem nowy na forum
poszukuję pytań oraz testów z zakresu 1 lata 2009-2010 oczywiście nie musi być odpowiedzi ( chociaż mile widziane ) Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dariusz.pata
user



Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:18, 30 Sie 2010    Temat postu: PYTANIA 1 i 2

Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 15 grudnia 2006 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę podać, czym się róŻni państwowy układ współrzędnych płaskich „2000” od układu „1965” i w jakich wypadkach obowiązuje jego stosowanie przy tworzeniu map wielkoskalowych.
2. Po zakończeniu budowy nieduŻego zakładu produkcyjnego geodeta obsługujący tę budowę ma sporządzić mapę powykonawczą (do odbioru budowy i eksploatacji obiektu przez inwestora) w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Proszę podać, jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego naleŻy zaktualizować i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy) przyjmując, Że na cały nowo zbudowany obiekt składają się:
a) budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia),
b) urządzone place składowe, trwałe ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach,
c) uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c. o.).
3. Proszę podać, w jakiej odległości od granicy działki moŻe być usytuowany budynek oraz przy spełnieniu jakich warunków mogą zaistnieć odstępstwa od podstawowego normatywu.

Pytania z zakresu drugiego
4. W ewidencji gruntów i budynków gminy miejskiej X zapisana jest nieruchomość o nieustalonym stanie prawnym. Burmistrz tej gminy ma zamiar złoŻyć wniosek do właściwego starosty o dokonanie wywłaszczenia części tej nieruchomości na cel publiczny, zgodny z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Proszę podać definicję takiej nieruchomości oraz wymienić, jakie czynności powinien podjąć starosta, aby dokonać jej wywłaszczenia.
5. Geodeta uprawniony wykonujący na zlecenie strony podział nieruchomości na terenie zurbanizowanym, przed opracowaniem mapy z projektem podziału, dokonał badania dokumentów i stwierdził, Że wobec braku innych dokumentów granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmie na podstawie danych wykazanych w katastrze nieruchomości. Proszę opisać, jakie będą dalsze czynności geodety uprawnionego w tym zakresie.
6. W trakcie postępowania rozgraniczeniowego wystąpił spór co do przebiegu niewielkiego fragmentu granicy. Proszę opisać wszystkie, jakie mogą zaistnieć, przypadki dalszego postępowania w celu zakończenia rozgraniczenia dla tego fragmentu granicy.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 26 stycznia 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1) Proszę opisać, w kolejności, jakie prace przygotowawcze na terenie budowy rezydencji naleŻą do geodety oraz jakie dokumenty geodezyjne powinien geodeta przekazać inwestorowi?
2) Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieŻności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
3) Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, Że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników uŻytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.

Pytania z zakresu drugiego
4) W ewidencji gruntów i budynków znajduje się oznaczenie E-LsIV. Proszę podać zakres informacji, jaki zawarty jest w tym oznaczeniu wraz z podaniem odpowiedniego opisu kaŻdego członu tego oznaczenia oraz podstawy prawnej udzielonych odpowiedzi.
5) Pan „W” jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 299,95ha uŻytków rolnych. Jego sąsiad przez miedzę, pan „S”, ma działkę rolną o powierzchni 0,28 ha. W celu wyprostowania wspólnej granicy, pan „W” chciałby dokupić około 0,15ha gruntu od pana „S”, na co ten wyraŻa zgodę. Proszę podać przewidywany finał tej transakcji i uzasadnić odpowiedź.
6) Burmistrz miasta X, uchwałą rady miejskiej, został zobowiązany do podjęcia inwestycji polegającej na budowie domu kultury w tym mieście. Miasto nie dysponuje jednak gruntem na obszarze przeznaczonym na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W zasobie nieruchomości miasto ma grunty, ale na obszarach przeznaczonych w planie miejscowym na inne cele. Jakie działania moŻe podjąć burmistrz, aby miasto mogło pozyskać grunty pod realizację zamierzonej inwestycji?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 16 lutego 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Z jakich dokumentów i ustaleń oraz w jakim zakresie naleŻy skorzystać, aby poprawnie wykonać mapę do celów projektowych?
2. Proszę podać, jakie wody śródlądowe zaliczamy do wód płynących, a jakie do stojących i w jaki sposób oznaczamy grunty zajęte przez te wody.
3. Po zakończeniu budowy nieduŻego zakładu produkcyjnego geodeta obsługujący tą budowę ma sporządzić mapę powykonawczą (do odbioru budowy i eksploatacji obiektu przez inwestora) w oparciu o osnowę realizacyjną w układzie państwowym i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Według jakich zasad redaguje się mapę powykonawczą obiektu przyjmując, Że na cały nowo zbudowany obiekt składają się:
a) budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia),
b) trwale ogrodzone place składowe,
c) nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu.

Pytania z zakresu drugiego
4. Proszę wyjaśnić, co oznacza pojęcie „rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych” i przeciwko jakim słuŻebnościom rękojmia ta nie działa.
5. Proszę wyjaśnić, w jaki sposób właściciele, uŻytkownicy wieczyści nieruchomości połoŻonych na terenach zurbanizowanych, ukształtowanych w sposób uniemoŻliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą spowodować poprawę tej sytuacji i na jakich warunkach.
6. Czy moŻe być dokonany podział nieruchomości, połoŻonej na obszarze, dla którego brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i obszar ten nie jest objęty obowiązkiem sporządzania takiego planu, a gmina nie ogłosiła o przystąpieniu do jego sporządzenia? Proszę uzasadnić odpowiedź.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 23 marca 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
2. Proszę wymienić, do jakich działań planistycznych potrzebne są kopie mapy zasadniczej i jaki obszar powinna kaŻda z tych map obejmować?
3. Proszę podać, jakie obowiązki ciąŻą na inwestorach sieci uzbrojenia terenu, a jakie szczególne obowiązki ciąŻą na wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej nowo zbudowanej sieci uzbrojenia terenu oraz do której grupy dokładnościowej naleŻą podziemne elementy uzbrojenia terenu.

Pytania z zakresu drugiego
4. Proszę opisać, jakich granic dotyczy akt ugody sporządzony przez geodetę przeprowadzającego
ustalenie przebiegu granic nieruchomości i jakie dane powinien ten akt dodatkowo zawierać oprócz danych z
protokółu granicznego.
5. W trakcie regulowania stanu prawnego gruntów zajętych pod drogi publiczne (na podstawie art. 73
ustawy z 1998 r.) okazało się, Że w liniach rozgraniczających drogi znalazła się jedynie część dotychczasowej działki ewidencyjnej, a zatem nastąpił jej podział. Proszę wyjaśnić, kto i dla kogo wykonuje taki podział oraz kto i w jakim dokumencie ten podział zatwierdza.
6. W jakich przypadkach, przy wykonywaniu kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków, załoŻonej przed 1 czerwca 2001 r., dokonuje się ustalenia granic i pomiaru punktów załamania linii granicznych działek ewidencyjnych?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 27 kwietnia 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Jedna z ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego zwolniła przyłącza domowe z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na ich budowę. Czy zatem w tej sytuacji prawnej ciąŻy na inwestorach obowiązek zlecenia wyznaczenia ich w terenie, a po wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej? Jeśli tak, to na podstawie jakiego przepisu? Proszę zacytować treść tego przepisu.
2. Proszę opisać, jakie skale stosuje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami dla map do celów projektowych oraz odpowiedzieć, czy geodeta posiadający uprawnienia z zakresu pierwszego, wykonujący geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, moŻe wykonać wykaz zmian gruntowych, który posłuŻy do wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów i budynków. Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
3. Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej naleŻy określić przy pomiarze bezpośrednim połoŻenie:
− budynku mieszkalnego,
− ogrodzenia trwałego,
− konturu uŻytku gruntowego,
− granicy działki o nie utrwalonych załamaniach
oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych.

Pytania z zakresu drugiego
4. Proszę wymienić rodzaje granic oraz konturów będących elementami treści mapy ewidencyjnej.
5. Jakie czynności wykonuje geodeta uprawniony w trakcie ustalania przebiegu granicy, w przypadku
gdy ustalenia tego przebiegu nie moŻna wykonać na podstawie zebranych dowodów, a strony w zgodnych
oświadczeniach wskazują jej przebieg, zaś jedna ze stron uchyla się od złoŻenia oświadczenia, nie kwestionując
jednak tego przebiegu?
6. Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta)
o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 25 maja 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek bez otworów okiennych bądź drzwiowych sytuuje się w odległości nie mniejszej niŻ 3 m od granicy z sąsiednią działką. Czy przepisy dopuszczają mniejsze odległości, a jeśli tak, to jakie?
2. Jaką skalę map przewidują przepisy dla sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i jaki obszar powinna obejmować ta mapa?
3. Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy teŻ nie podlega
obowiązkowi zgłaszania? Proszę podać, kto przeprowadza to ustalenie oraz jakie sankcje groŻą za ustalenie
niewłaściwe.

Pytania z zakresu drugiego
4. Czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinien określać obszary przewidziane do
scalenia i podziału nieruchomości? Jeśli tak, to jakie jeszcze informacje znajdzie geodeta w tym planie,
przydatne w projektowaniu nowo powstałych działek?
5. W ewidencji gruntów i budynków znajduje się oznaczenie E-LsIV. Proszę podać zakres informacji, jaki zawarty jest w tym oznaczeniu wraz z podaniem odpowiedniego opisu kaŻdego członu tego oznaczenia oraz podstawy prawnej udzielonych odpowiedzi.
6. Geodeta uprawniony, wykonujący podział określonej nieruchomości, do opracowania mapy z projektem podziału tej nieruchomości dokonuje przyjęcia jej granic na podstawie badania danych wykazanych w katastrze nieruchomości. Jakie czynności powinien podjąć w takim przypadku i jakie dodatkowe dane powinien zawierać protokół z przyjęcia granic?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 22 czerwca 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Jakim warunkom powinna odpowiadać mapa do opracowania projektu sieci wodociągowej?
2. Jak dzieli się treść mapy zasadniczej i kto (co) ustala zakres tej treści?
3. Jakie pomiary sprawdzające naleŻy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.

Pytania z zakresu drugiego
4. Proszę wymienić, jakie dane dotyczące lokali stanowiących odrębną własność w budynku notowane są w ewidencji gruntów i budynków.
5. Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, a jakie dołączyć do tego wniosku po uzyskaniu jego pozytywnej opinii?
6. Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, Że granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia, jednak mimo to obydwie strony postępowania pozostawały w sporze, którego nie udało się zakończyć aktem ugody. Jaki powinien być dalszy tok postępowania geodety i organu prowadzącego postępowanie rozgraniczeniowe?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego 26 października 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie
lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej
mapy i obszarze, który powinna obejmować?
2. Na czym polega i w jakich przypadkach ma zastosowanie odtworzenie lub wznowienie punktów nawiązania I lub II klasy przy wykonywaniu pomiarów szczegółowej osnowy poziomej III klasy?
3. Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?

Pytania z zakresu drugiego
4. Gmina chce kupić nieruchomość od prywatnego właściciela. Według jakich zasad naleŻy przyjąć granice tej nieruchomości. Jakie są moŻliwe sposoby postępowania, jeŻeli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy?
5. Granice nieruchomości podlegającej podziałowi naleŻy przyjąć wg stanu prawnego, w wyniku badania KW lub innych dokumentów prawnych.
6. W jakich przypadkach i na jakich zasadach moŻe być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 23 listopada 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Jakie kryteria decydują o stwierdzeniu przez geodetę zgodności realizacji przewodów sieci uzbrojenia
podziemnego terenu z projektem?
2. Proszę podać, jaką dokumentację sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
3. Proszę podać, w jaki sposób, wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych, powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?

Pytania z zakresu drugiego
4. Na czym polega utrzymanie operatu ewidencyjnego w aktualności i kto to zadanie wykonuje? W jaki sposób zapewniony jest dopływ aktualnych informacji o zmianach?
5. Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy moŻna Żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości?
6. W trakcie regulowania stanu prawnego gruntów zajętych pod drogi publiczne (na podstawie art. 73
ustawy z 1998 r.) okazało się, Że w liniach rozgraniczających drogi znalazła się jedynie część dotychczasowej działki ewidencyjnej, a zatem nastąpił jej podział. Proszę wyjaśnić, kto i dla kogo wykonuje taki podział oraz kto i w jakim dokumencie ten podział zatwierdza.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 14 grudnia 2007 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę opisać, jaką dokumentację sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
2. Proszę podać, w jaki sposób, wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych, powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
3. Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, Że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty, przypuszczalnie przez rolników uŻytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.

Pytania z zakresu drugiego
4. Stan prawny nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej róŻni się od stanu tej nieruchomości wykazanego w ewidencji gruntów, a oba te stany róŻnią się od rzeczywistego stanu prawnego w zakresie numeru działki, powierzchni, przebiegu granic i właściciela. Na czyj wniosek, kto i w jakim trybie powinien usunąć te rozbieŻności. Proszę opisać kolejność postępowania.
5. W trakcie regulowania stanu prawnego gruntów zajętych pod drogi publiczne (na podstawie art. 73 ustawy z 1998 r.) okazało się, Że w liniach rozgraniczających drogi znalazła się jedynie część dotychczasowej działki ewidencyjnej, a zatem nastąpił jej podział. Proszę wyjaśnić, kto i dla kogo wykonuje taki podział oraz kto i w jakim dokumencie ten podział zatwierdza.
6. W jakich przypadkach, przy wykonywaniu kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków załoŻonej przed 1 czerwca 2001 r., dokonuje się ustalenia granic i pomiaru punktów załamania linii granicznych działek ewidencyjnych?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 25 stycznia 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie
lokalnym? Jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali
mapy do celów projektowych i obszarze, który powinna obejmować?
2. Jedna z ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego zwolniła przyłącza domowe z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na ich budowę. Czy zatem w tej sytuacji prawnej ciąŻy na inwestorach obowiązek zlecenia wyznaczenia ich w terenie, a po wybudowaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej? Jeśli tak, to na podstawie jakiego przepisu?
3. Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?

Pytania z zakresu drugiego
4. Proszę podać, jakich granic dotyczy akt ugody sporządzony przez geodetę przeprowadzającego
ustalenie przebiegu granic nieruchomości oraz jakie dane powinien ten akt dodatkowo zawierać oprócz danych z
protokółu granicznego.
5. Geodeta uprawniony, wykonujący podział określonej nieruchomości, do opracowania mapy z
projektem podziału tej nieruchomości, dokonuje przyjęcia jej granic na podstawie badania danych wykazanych
w katastrze nieruchomości. Jakie czynności powinien podjąć w takim przypadku i jakie dodatkowe dane
powinien zawierać protokół z przyjęcia tych granic?
6. W jakim dokumencie określone są obszary przewidziane do scalenia i podziału? Jakie jeszcze
informacje, przydatne w projektowaniu nowo-powstałych działek, geodeta znajdzie w tym dokumencie?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 15 lutego 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Jakim warunkom powinna odpowiadać mapa do opracowania projektu sieci telekomunikacyjnej?
2. Na czym polega tyczenie lokalizacyjne obiektu budowlanego i jego elementów konstrukcyjnych? Proszę podać sposoby dochodzenia do wskazań ostatecznego połoŻenia punktu tyczonego.
3. Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowo zakładana mapa zasadnicza?

Pytania z zakresu drugiego
4. Geodeta uprawniony wykonujący podział określonej nieruchomości do opracowania mapy z projektem podziału tej nieruchomości dokonuje przyjęcia jej granic na podstawie badania danych wykazanych w katastrze nieruchomości. Jakie czynności powinien podjąć w takim przypadku i jakie dodatkowe dane powinien zawierać protokół z przyjęcia granic?
5. Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, Że granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia, jednak mimo to obydwie strony postępowania pozostawały w sporze, którego nie udało się zakończyć aktem ugody. Jaki powinien być dalszy tok postępowania geodety i organu prowadzącego postępowanie rozgraniczeniowe?
6. W jakim celu prowadzi się księgi wieczyste, z jakich działów się składają i według jakich danych określa się w księdze wieczystej uprawnionego do wykonywania prawa własności (uŻytkowania wieczystego)?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 14 marca 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę podać, jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnego i artograficznego naleŻy zaktualizować w wyniku pomiaru powykonawczego i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy), przyjmując, Że na cały nowo zbudowany obiekt składają się:
a) budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia),
b) urządzone place składowe, trwałe ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach,
c) uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c. o.),
d) nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu, a mapa powykonawcza robiona była w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne, prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu.
2. Proszę podać, czym się róŻni państwowy układ współrzędnych płaskich „2000” od układu „1965” i w jakich wypadkach obowiązuje jego stosowanie przy tworzeniu map wielkoskalowych.
3. Czy przy pomiarze szczegółów terenowych I grupy dokładnościowej obowiązuje zasada wyznaczania spostrzeŻeń (elementów) nadliczbowych? Jeśli tak, to co będzie w tym przypadku spostrzeżeniem (elementem) nadliczbowym?

Pytania z zakresu drugiego

4. Proszę wymienić, jakie dane dotyczące lokali stanowiących odrębną własność w budynku ujawniane są
w ewidencji gruntów i budynków.
5. Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta)
o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej?
6. Kto i w jakim trybie rozstrzyga w sprawach o rozgraniczenie nieruchomości? NaleŻy wymienić
wszystkie znane przypadki.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego i drugiego w dniu 25 kwietnia 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę wymienić rodzaje znaków, wyjaśnić na czym polega ich ochrona oraz kto dokonuje przeglądu i konserwacji znaków.
2. Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy teŻ nie podlega
obowiązkowi zgłaszania? Proszę podać, kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje groŻą za ustalenie
niewłaściwe.
3. Jakie pomiary sprawdzające naleŻy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.

Pytania z zakresu drugiego
4. Aktualizacja danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) moŻe być dokonana na wniosek określonych osób, organów i jednostek lub z urzędu. Proszę wymienić, z jakich dokumentów mogą wynikać zmiany danych ewidencyjnych wprowadzanych z urzędu.
5. Geodeta uprawniony ma dokonać ustalenia przebiegu granicy określonej nieruchomości. W miejscowo właściwym państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym nie ma jednak materiałów, które mogą stanowić podstawę do wykonania ww. zadania. Czy i jakie inne dokumenty, nie znajdujące się w tym zasobie, mogą być podstawą do ustalenia przez geodetę przebiegu granicy?
6. W celu wykonania podziału nieruchomości na obszarze zurbanizowanym, geodeta uprawniony powinien dokonać przyjęcia granic tej nieruchomości. Mając na uwadze istniejące i moŻliwe do wykorzystania materiały, dokonuje tego przyjęcia w wyniku badania danych wykazanych w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków). Proszę opisać, jakie czynności wykonuje geodeta podczas takiego przyjęcia granic i jakie tworzy dokumenty.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 16 maja 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie
lokalnym? Jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali
tej mapy i obszarze, jaki powinna obejmować?
2. Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową? Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktu, jeśli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane).
3. Proszę wymienić typowe skale dla mapy zasadniczej oraz wyjaśnić jakie są kryteria doboru tych skal i ustalania obszaru ich stosowania.

Pytania z zakresu drugiego
4. W komputerowych bazach danych ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) przedmioty i podmioty tej ewidencji oznacza się odpowiednimi identyfikatorami. Proszę wyjaśnić (opisać), co oznaczają sekwencje poszczególnych liter w następującym wzorze identyfikatora: WWPPGG_R, ze szczególnym opisem litery R. Jakiej jednostki powierzchniowej dotyczy ten identyfikator?
5. Geodeta uprawniony ma dokonać ustalenia przebiegu granicy określonej nieruchomości. W miejscowo
właściwym państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym nie ma jednak materiałów, które mogą
stanowić podstawę do wykonania ww. zadania. Czy i jakie inne dokumenty, nie znajdujące się w tym zasobie,
mogą być podstawą do ustalenia przez geodetę przebiegu granicy?
6. W wyniku podziału nieruchomości na obszarach zurbanizowanych rośnie z reguły wartość gruntów
podzielonych na działki. W takich przypadkach wójt, burmistrz, prezydent miasta moŻe ustalić, w drodze
decyzji, opłatę z tego tytułu. Proszę wyjaśnić, jak nazywa się taka opłata i jakie są zasady jej określania.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 20 czerwca 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. W jakiej odległości od poszczególnych rodzajów dróg publicznych nie wolno wznosić budowli bez
zgody właściciela bądź zarządzającego drogą? Proszę podać, gdzie i kiedy został ostatnio opublikowany jednolity
tekst ustawy o drogach publicznych.
2. Proszę wymienić, do jakich działań planistycznych potrzebne są kopie mapy zasadniczej i jaki obszar powinna kaŻda z tych map obejmować.
3. Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?

Pytania z zakresu drugiego
4. Czy decyzji o podziale moŻe być nadany rygor natychmiastowej wykonalności? Proszę uzasadnić odpowiedź.
5. Aktualizacja danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) moŻe być
dokonana na wniosek określonych osób, organów i jednostek lub z urzędu. Proszę wymienić, z jakich
dokumentów mogą wynikać zmiany danych ewidencyjnych wprowadzanych z urzędu.
6. Wójt gminy X otrzymał od upowaŻnionego geodety wykonaną przez niego dokumentację z ustalenia
przebiegu granic określonej nieruchomości, dokonanego na podstawie zebranych dowodów, celem wydania
decyzji o rozgraniczeniu. Jakie działania powinien podjąć wójt przed wydaniem decyzji? Co uczyni wójt w razie
stwierdzenia wadliwości tej dokumentacji?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 26 września 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1) Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym? Jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, który powinna obejmować?
2) Proszę opisać, jakie skale stosuje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla map do celów projektowych oraz odpowiedzieć, czy geodeta posiadający uprawnienia z zakresu pierwszego, wykonujący geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, moŻe wykonać wykaz zmian gruntowych, który posłuŻy do wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów i budynków. Proszę uzasadnić odpowiedź.
3) Proszę podać, z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej naleŻy określić przy pomiarze bezpośrednim połoŻenie:
− budynku mieszkalnego,
− ogrodzenia trwałego,
− konturu uŻytku gruntowego,
− granicy działki o nieutrwalonych załamaniach,
oraz co to jest generalizacja i jakie jej zasady obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?

Pytania z zakresu drugiego
4) W jakich przypadkach przy wykonywaniu kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków, załoŻonej przed 1 czerwca 2001 r., dokonuje się ustalenia granic i pomiaru punktów załamania linii granicznych działek ewidencyjnych?
5) Proszę wymienić, jakie dane dotyczące lokali stanowiących odrębną własność w budynku notowane są w ewidencji gruntów i budynków.
6) Proszę wyjaśnić, w jakich przypadkach podział nieruchomości na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne lub przy braku tych planów wykorzystywanych na te cele wymaga zastosowania przepisów zobowiązujących do wydania w tej sprawie decyzji zatwierdzającej podział.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 24 października 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę określić, co to jest znak geodezyjny oraz podać jego rodzaje. Na czym polega ochrona znaków oraz kto i kiedy dokonuje ich przeglądu i konserwacji?
2. Proszę podać, jakie obowiązki ciążą na inwestorach sieci uzbrojenia terenu, a jakie szczególne obowiązki ciążą na wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej nowo zbudowanej sieci uzbrojenia terenu oraz do której grupy dokładnościowej należą podziemne elementy uzbrojenia terenu.
3. Jakie opracowanie geodezyjno-kartografczne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?

Pytania z zakresu drugiego
4. W komputerowych bazach danych ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) przedmioty i podmioty tej ewidencji oznacza się odpowiednimi identyfkatorami. Proszę wyjaśnić (opisać):
1) co oznaczają sekwencje poszczególnych liter w następującym wzorze identyfkatora WWPPGG_R, ze szczególnym opisem litery R,
2) jakiej jednostki powierzchniowej dotyczy ten identyfkator.
5. Gmina chce nabyć nieruchomość od prywatnego właściciela. Według jakich zasad należy przyjąć granice tej nieruchomości? Jakie są możliwe sposoby postępowania, jeżeli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy?
6. Na czym polega prawo użytkowania wieczystego, kto i dla kogo ustanawia takie prawo, w jaki sposób, na jak długo, jakie są zasady i warunki wygaśnięcia tego prawa oraz jakie opłaty ponoszone są z tego tytułu?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 21 listopada 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę zaproponować (uzasadniając wybór) odpowiedni rodzaj osnowy realizacyjnej dla kompleksowej budowy przez developera na obszarze około 10 ha osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Zakres prac geodezyjnych ma obejmować: wyznaczenie budynków i ogrodzeń (granic) działek wraz z podstawowym uzbrojeniem terenu i urządzeniem ulic, przy założeniu, że nieprzekraczalna dokładność usytuowania osi ścian działowych pomiędzy budynkami odniesiona do linii granicznych wynosi 10 cm.
2. Proszę podać, w jaki sposób, wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych, powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
3. Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.

Pytania z zakresu drugiego
4. Na jakiej podstawie wójt (burmistrz, prezydent miasta) podejmuje czynności poprzedzające wszczęcie postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości?
5. Spadkobierca nieruchomości X w trakcie regulowania spraw własnościowych zauważył, że zaginęła księga wieczysta dla tej nieruchomości oraz dokumenty potwierdzające nabycie nieruchomości. Proszę wyjaśnić, czy właściwy sąd rejonowy odtworzy zaginioną księgę, czy założy nową i w związku z zaistniałą sytuacją jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku składanym do sądu.
6. Proszę wymienić czynności formalne, jakie powinien wykonać organ administracji właściwy ds. rozgraniczania nieruchomości po otrzymaniu od geodety uprawnionego kompletnej dokumentacji rozgraniczeniowej, z której wynika, że w trakcie rozprawy granicznej nie doszło do likwidacji sporu granicznego
i zawarcia ugody.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 19 grudnia 2008 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia zniszczonego znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki będącej własnością Gminy w użytkowaniu wieczystym Kowalskiego Jana i drogi gminnej w trwałym zarządzie Zarządu Dróg i Urządzeń Miejskich. Kogo wykonawca powinien zawiadomić o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej? Proszę uzasadnić odpowiedź.
2. Proszę podać, jaka zasada jest stosowana, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku województw
a) przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej,
b) przy ustalaniu i wnoszeniu opłaty za czynności związane z
prowadzeniem państwowego zasobu.
3. Jakie kryteria decydują o stwierdzeniu przez geodetę zgodności realizacji przewodów sieci uzbrojenia podziemnego terenu z projektem oraz jaki jest dalszy tok postępowania w przypadku stwierdzenia niezgodności?

Pytania z zakresu drugiego
4. Proszę podać zasady stabilizacji bezspornie ustalonych punktów granicznych oraz charakterystykę wykorzystywanych znaków granicznych.
5. W ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) zawarte są dane opisujące każdą działkę ewidencyjną (katastralną). Proszę wymienić, jakie dodatkowe dane powinny znaleźć się w ewidencji w odniesieniu do następujących działek:
1) wchodzących w skład nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę,
2) stanowiących drogi publiczne,
3) stanowiących obiekty fzjografczne, takie jak: cieki,
zbiorniki wodne, parki.
6. Proszę wymienić, jakie elementy zawiera protokół przyjęcia granic nieruchomości przeprowadzanego przez geodetę uprawnionego, w toku postępowania podziałowego, w przypadku, gdy przyjęcia granic dokonuje na podstawie badania księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających jej stan prawny, a jakie elementy zawiera w przypadku badania danych wykazanych w katastrze nieruchomości.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 13 lutego 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Przy zakładaniu osnowy pomiarowej jest możliwość włączenia części dawnej osnowy poligonowej IV klasy. Czy możliwe jest wykorzystanie wyników pomiarowych tej osnowy, a jeżeli tak, to na jakiej zasadzie? Proszę również podać, w jaki sposób (jakimi metodami) wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
2. Jaka generalna zasada obowiązuje przy ustalaniu, czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania? Proszę podać, kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
3. Proszę wymienić, kogo może kontrolować wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartografcznego oraz jakie są prawa i obowiązki kontrolującego oraz kierownika jednostki kontrolowanej.

Pytania z zakresu drugiego
4. W jakich przypadkach i według jakich zasad sąd rozstrzyga o rozgraniczeniu nieruchomości?
5. W jaki sposób ustala się i wykazuje granice działek do celów ewidencji gruntów i budynków? Proszę podać 3 ogólne zasady według hierarchii ich ważności oraz podać, jakie dokumenty dotyczące ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych tworzy geodeta.
6. Geodeta uprawniony dokonuje podziału nieruchomości o powierzchni 1,78 ha w ten sposób, że wydziela z niej działkę o powierzchni 0,1500 ha, przy czym przyjęcia granic będzie dokonywał w oparciu o dane wykazane w katastrze nieruchomości. Których sąsiadów dzielonej nieruchomości powinien on zawiadomić o czynnościach przyjęcia granic? Czy zawiadomione osoby są stroną w postępowaniu podziałowym?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 20 marca 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę podać, kto i w jakim zakresie dokonuje kontroli dokumentacji geodezyjnej i kartografcznej przekazywanej do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartografcznego.
2. Proszę podać, jakie zasady obowiązują przy stosowaniu skrótów przy nazwach własnych na nowozakładanej mapie zasadniczej.
3. Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.

Pytania z zakresu drugiego
4. Podstawą ustalenia przebiegu granic nieruchomości przez geodetę uprawnionego są m.in. dokumenty określające położenie punktów granicznych i przebieg granic nieruchomości. Proszę wymienić jakie to są dokumenty.
5. Według jakich zasad następuje wywłaszczenie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym? Należy wymienić tylko odmienności w postępowaniu w stosunku do nieruchomości o uregulowanym stanie prawnym.
6. W czasie przyjmowania granic nieruchomości podlegającej podziałowi wystąpił spór graniczny. Według jakich zasad należy w tym przypadku przyjąć granice tej nieruchomości?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 24 kwietnia 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
2. Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów metodą biegunową? Proszę zaproponować rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktu, jeśli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane).
3. Jaką skalę map dla sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują przepisy i jaki obszar powinna obejmować ta mapa?

Pytania z zakresu drugiego
4. W ewidencji gruntów i budynków gminy miejskiej Środa Wielkopolska zapisana jest nieruchomość o nieustalonym stanie prawnym. Burmistrz tej gminy zamierza wystąpić z wnioskiem do właściwego starosty o dokonanie wywłaszczenia tej nieruchomości na cel publiczny, zgodny z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Proszę podać defnicję takiej nieruchomości oraz wymienić czynności, jakie powinien podjąć starosta, aby dokonać jej wywłaszczenia.
5. Proszę wyjaśnić, w jaki sposób właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości położonych na terenach zurbanizowanych, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą spowodować poprawę tej sytuacji i na jakich warunkach.
6. Proszę podać w jakich sytuacjach przeprowadza się:
1) rozgraniczenie nieruchomości,
2) wznowienie znaków granicznych,
3) ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
4) przyjęcie granic nieruchomości.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 22 maja 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1) W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 50 m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:5000. W jaki sposób może być w tym przypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?
2) Dla części zabudowanej osiedla Lipno w 1990 r. została założona mapa zasadnicza w formie tradycyjnej. Obecnie należy opracować mapę zasadniczą również w tej postaci dla części leżącej w południowej części sekcji oznaczonej jako 343.441.0421 i poniżej tej sekcji. Proszę podać, w jaki sposób należy przedstawić na obszarze pomiaru m.in. drewniane stodoły. Jaki numer sekcji będzie miał nowo założony arkusz mapy zasadniczej? Proszę uzasadnić odpowiedź.
3) Co stanowi podstawowy element geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz jakie obiekty wyróżniamy dla potrzeb tej ewidencji?

Pytania z zakresu drugiego
4) Jakie przesłanki mogą stanowić o podjęciu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czynności poprzedzających wszczęcie postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości? W jakiej formie następuje wszczęcie tego postępowania?
5) W ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) zawarte są dane opisujące każdą działkę ewidencyjną (katastralną). Proszę wymienić, jakie dodatkowe dane powinny znaleźć się w ewidencji w odniesieniu do następujących działek:
− wchodzących w skład nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę,
− stanowiących drogi publiczne,
− stanowiących obiekty fzjografczne takie jak cieki, zbiorniki wodne, parki.
6) Proszę wyjaśnić, na czym polega rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz podać jakie zdarzenia (fakty) zawarte we wzmiankach wyłączają tę rękojmię.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 26 czerwca 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę podać, jaką zasadę stosujemy przy opisie pozaramkowym pierworysu arkusza mapy zasadniczej dotyczącym nazwy arkusza, gdy na arkuszu położone są obszary w granicach administracyjnych:
– miasto i gmina,
– dwóch lub więcej gmin,
– dwóch lub więcej miast.
2. Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
3. Wykonawca pomiarów geodezyjnych mających na celu sporządzenie mapy zasadniczej w skali 1:500 do pomiaru szczegółów sytuacyjnych użył zestawu odbiorników satelitarnych, stosując technologię RTK (real time kinematic), tj. tzw. metodę kinematyczną wyznaczającą w czasie rzeczywistym położenie mierzonych punktów w nawiązaniu do odbiornika bazowego ustawionego na najbliższym punkcie poziomej szczegółowej osnowy geodezyjnej II klasy. Wytwórca zastosowanych odbiorników GPS (jednoczęstotliwościowe) gwarantuje uzyskanie dokładności pomiaru scharakteryzowanej średnim błędem położenia punktu sytuacyjnego +/- 0,20 m względem punktu bazowego. Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografcznej odmówił przyjęcia operatu pomiarowego z tej pracy twierdząc, że zaniżono dokładność pomiaru szczegółów sytuacyjnych I grupy dokładnościowej w stosunku do wymagań stawianych przez instrukcje techniczne (0,10 m w stosunku do osnowy). Czy decyzja PODGiK była prawidłowa? Proszę uzasadnić odpowiedź.

Pytania z zakresu drugiego
4. Podziały nieruchomości dokonywane są głównie w oparciu o przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (z późn. zmianiami). Proszę wymienić wszystkie inne (oprócz ww. ustawy) przepisy regulujące podziały nieruchomości w sposób szczególny i podać dla każdego z tych przepisów, na czym polegają odmienności uregulowania tego problemu w stosunku do postanowień ustawy o gospodarce nieruchomościami.
5. Proszę podać, jakie opłaty adiacenckie mogą być zastosowane w gospodarowaniu nieruchomościami zurbanizowanymi, z jakiego tytułu, kto je ustala i wymierza.
6. W trakcie postępowania rozgraniczeniowego wystąpił spór co do przebiegu niewielkiego fragmentu granicy. Proszę opisać wszystkie przypadki dalszego postępowania, jakie mogą zaistnieć w celu zakończenia rozgraniczenia dla tego fragmentu granicy.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 24 lipca 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Przy wytyczaniu garażu o wymiarach 5,40 × 3,60 × 2,90 (dł. × szer. × wys.) okazało się, że z powodu ukośnej granicy działki budowlanej narożnik ścian bez otworów znalazł się w odległości 2,50 m od tej granicy. Jakie powinno być w tym wypadku postępowanie geodety wytyczającego ten budynek? Proszę uzasadnić odpowiedź.
2. Jak dzieli się treść mapy zasadniczej i kto (co) ustala zakres tej treści?
3. Proszę wyjaśnić, czy podziemna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienia usytuowania takiej sieci w ZUDP jest zawsze konieczne.

Pytania z zakresu drugiego
4. Czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinien określać obszary przewidziane do scalenia i podziału nieruchomości? Jakie informacje, przydatne geodecie przy projektowaniu nowych działek, znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?
5. Proszę określić, w jakich przypadkach o rozgraniczeniu nieruchomości decyduje sąd, wymienić w kolejności ważności kryteria, jakie zastosuje sąd przy ustalaniu granicy oraz podać, jakie warunki może lub musi uwzględnić sąd przy rozstrzygnięciach o rozgraniczeniu nieruchomości. Proszę podać podstawy
prawne udzielonych odpowiedzi.
6. Czy opłata naliczana i pobierana z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego zmianą jej przeznaczenia w planie miejscowym w wyniku jego uchwalenia bądź zmiany jest opłatą adiacencką? Proszę wyjaśnić dlaczego.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów: pierwszego, drugiego w dniu 21 sierpnia 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę podać definicję pasa drogowego i sposób określania jego granic, jeśli wcześniej nie były ustalone granice prawne pasa.
2. Na czym polega i w jakich przypadkach ma zastosowanie odtworzenie lub wznowienie punktów nawiązania I lub II klasy przy zakładaniu szczegółowej osnowy poziomej III klasy?
3. Proszę podać, kiedy i kto dokonuje przeglądu i konserwacji znaków geodezyjnych.

Pytania z zakresu drugiego
4. Kto i w jakim trybie rozstrzyga w sprawach o rozgraniczenie nieruchomości? Proszę wymienić wszystkie znane przypadki.
5. Gmina chce kupić nieruchomość od prywatnego właściciela. Według jakich zasad należy przyjąć granice tej nieruchomości? Jakie są możliwe sposoby postępowania, jeżeli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy?
6. Proszę podać definicję drogi koniecznej oraz zasady i warunki jej ustanawiania. Czy można żądać ustanowienia drogi koniecznej mimo istnienia innej drogi dojazdowej do nieruchomości?


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 25 września 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Proszę podać, w jaki sposób, wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych, powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
2. Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
3. Proszę podać, jakie obowiązki ciążą na inwestorach sieci uzbrojenia terenu, a jakie szczególne obowiązki ciążą na wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej nowo zbudowanej sieci uzbrojenia terenu oraz do której grupy dokładnościowej należą podziemne elementy uzbrojenia terenu.

Pytania z zakresu drugiego
4. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Lachy określono obszar, dla którego obowiązkowe jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W jaki sposób można na wniosek właściciela dokonać podziału działki o powierzchni 0,29 ha, położonej
w granicach tego obszaru, jeśli w rejestrze gruntów cała działka figuruje jako R IIIa, a Gmina nie podjęła uchwały o przystąpieniu do opracowania takiego planu? Proszę uzasadnić odpowiedź.
5. Na czym polega utrzymanie operatu ewidencyjnego w aktualności i kto to zadanie wykonuje? W jaki sposób zapewniony jest dopływ aktualnych informacji o zmianach?
6. W trakcie regulowania stanu prawnego gruntów zajętych pod drogi publiczne (na podstawie art. 73 ustawy z 1998 r.) okazało się, że w liniach rozgraniczających drogi znalazła się jedynie część dotychczasowej działki ewidencyjnej, a zatem nastąpił jej podział. Proszę wyjaśnić kto i dla kogo wykonuje taki podział oraz kto i w jakim dokumencie ten podział zatwierdza.


Pytania egzaminacyjne na egzamin pisemny z zakresów pierwszego, drugiego w dniu 23 października 2009 r.

Pytania z zakresu pierwszego
1. Na czym polega tyczenie lokalizacyjne obiektu budowlanego i jego elementów konstrukcyjnych? Proszę podać sposoby dochodzenia do wskazań ostatecznego położenia punktu tyczonego.
2. Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowo zakładana mapa zasadnicza?
3. Proszę opisać opracowanie projektu szczegółowej osnowy wysokościowej IV klasy. Jeśli projekt taki wymaga zatwierdzenia, to kto go zatwierdza?

Pytania z zakresu drugiego
4. Czy opłata naliczana i pobierana z tytułu wzrostu wartości nieruchomości powodowanego zmianą jej przeznaczenia w planie miejscowym w wyniku jego uchwalenia bądź zmiany jest opłatą adiacencką? Proszę wyjaśnić dlaczego.
5. Kto i w jaki sposób zatwierdza projekt podziału nieruchomości przy wykonywaniu prac związanych z realizacją inwestycji w zakresie dróg publicznych w rozumieniu ustawy z 1985 r. o drogach publicznych?
6. Rozgraniczenie gruntów pokrytych wodami stanowiącymi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego z gruntami przyległymi do tych wód polega na ustaleniu linii brzegu. Proszę podać, kto i w jakiej formie ustala linię brzegu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forumgeodezyjne.fora.pl Strona Główna -> Egzamin na uprawnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin