Forum www.forumgeodezyjne.fora.pl Strona Główna www.forumgeodezyjne.fora.pl
geodezja, forum geodezyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pomiar powykonawczy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forumgeodezyjne.fora.pl Strona Główna -> ZAKRES 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tommy
AdministratorDołączył: 01 Lut 2010
Posty: 461
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 18:05, 23 Lis 2010    Temat postu: Pomiar powykonawczy

Kolega ramm zadał na prv takie pytanie (pozwoliłem sobie zamieścic je tutaj):

"Tak na chłopski rozum co mogę rozumieć pod pojęciami Pomiar powykonawczy (podstawy prawne, etapy realizacji). Zauważyłem ze macie na forum dział z pytaniami ale nie wiem czy moje pytanie się tam nada.
Chciałbym się dowiedzieć jakie podstawy prawne regulują pomiar powykonawczy no i jakie są etrapy. Proszę o wskazanie mi jakiejś drogi.

Pozdrawiam"

Witamy na forum Smile

Jest to temat dotykający niemal każdej podstawy prawnej stykającej się z geodezją.
A w telegraficznym skrócie Smile to:
- zgłoszenie w ośrodku pomiaru powykonawczego (rozp, w sprawie zgłaszania, instrukcje O),
- pomiar w terenie (instrukcje G, rozp w sprawie czynności gik w budownictwie, prawo budowlane, prawo gik...)
- wykonanie mapy (instrukcje K)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tommy dnia Wto 18:18, 23 Lis 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ramm
userDołączył: 09 Lis 2010
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Sob 22:23, 04 Gru 2010    Temat postu:

Dzikękuje za pomoc Panie Tomaszu, zaowocowało to takim oto tekstem


Pomiar powykonawczy (podstawy prawne, etapy realizacji, szkic polowy, operat)

Pomiar powykonawczy jest ostatnim etapem geodezyjnym wykonywanym w toku realizacji budowy.
Inwentaryzacja geodezyjna obiektów budowlanych, wykonywana jest w celu określenia stanu wykonania prac budowlanych oraz wykonania dokumentacji technicznej i prawnej, do późniejszego wprowadzania odpowiednich zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków, ewidencji sieci uzbrojenia terenu, Mapie Zasadniczej, oraz wyznaczenia odchyłek od położenia projektowanego.
Zgodnie z:
Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
Pomiary mają charakter aktualizacyjny i wykonuje się je dla wszystkich obiektów, które wymagają pozwolenia na budowę - należy przez to rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego (USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane). Wyjątek stanowią przyłącza: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacje, które w ustawie Prawo budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę. Pomiar możemy wykonywać też na zlecenie inwestora.

Etapy realizacji
1) zgłoszenie roboty
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.
§ 3. 1. Wykonawca zgłasza prace we właściwym miejscowo i rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem rozpoczęcia tych prac. 2. Jeżeli opracowywany obiekt jest położony na obszarze kilku powiatów lub województw, zgłoszenie pracy wykonawca składa w ośrodku, na którego terenie występuje największa część obiektu. Po jego potwierdzeniu kopię zgłoszenia pracy wykonawca składa w pozostałych ośrodkach. 3. Pomiary związane z wykonywaniem geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci podziemnego uzbrojenia terenu, zgłoszenie może nastąpić po rozpoczęciu pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej podjęcia.
Zgłoszenie sporzadzane jest przez wykonawce w dwóch egzemplarzach, z których jeden, po wypełnieniu i potwierdzeniu przez osrodek, zwracany jest wykonawcy, a drugi przechowywany jest przez osrodek.
2) odbiór materiałów
Ośrodek, najpóźniej w dniu następnym po otrzymaniu zgłoszenia, potwierdza przyjęcie zgłoszenia.
Wykonawca przystępuje do rozpoczęcia pracy po uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez ośrodek. Ośrodek, najpóźniej w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia, z zastrzeżeniem informuje pisemnie wykonawcę o materiałach, jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy, o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy oraz udostępnia posiadane materiały wraz z ich charakterystyką techniczną.

3) Pomiar w terenie:
-odszukanie osnowy,

-założenie osnowy pomiarowej INSTRUKCJA G 4
Punkty osnowy pomiarowej wyznacza się z zasady metodami:
a) poligonizacji (ciągi sytuacyjne),
b) aerotriangulacji ,
c) wcięć kątowych, liniowych i kątowo - liniowych ,
d) sieci modularnych ,
e) linii pomiarowych.
Układ ciągów sytuacyjnych powinien odpowiadać następującym warunkom:
a) należy stosować co najwyżej dwurzędowe układy ciągów,
b) nawiązanie jednopunktowe (bagnety) tzn. ciągi wiszące, dopuszcza się wyjątkowo, gdy nie jest możliwe nawiązanie dwupunktowe; ciągi takie nie mogą posiadać więcej niż dwa boki,
Lokalizacja punktów ciągów sytuacyjnych powinna spełniać następujące warunki:
a) zachowanie bezpośredniej widoczności na sąsiednie punkty,
b) dogodność pomiaru w terenie, po którym przebiega linia łącząca sąsiednie punkty,
c) długości boków powinny mieścić się w granicach, od 50 do 350 m, przy czym stosunek boków przyległych nie powinien być mniejszy niż 1:4,
d) możliwie maksymalną nienaruszalność znaków.
Długość ciągów nie powinna być większa od 2 km, dla terenów rolnych i leśnych nie większa od 4 km .

-pomiar szczegółów
1) Do pomiaru szczegółów terenowych metodą biegunową należy używać sprawdzonych dalmierzy, przy użyciu których średni błąd jednokrotnego pomiaru odległości jest mniejszy od 0,05 m.
Pomiar kątów w ciągach sytuacyjnych wykonuje się instrumentem gwarantującym uzyskanie średniego błędu pomiaru kąta mo mniejszy bą równy (90cc).
2) inwentaryzacja przewodów w wykopie przed zasypaniem + pomiar wysokościowy niwelatorem na reper, albo tachimetrycznie z jednoczesnym pomiarem biegunowym i wysokościowym, wtedy osnowa na którą się nawiązuje musi mieć wysokości
3) Dokładność inwentaryzacyjnych pomiarów powykonawczych, odpowiada dokładności pomiarów sytuacyjno - wysokościowych określonych w instrukcji technicznej § 31 INSTRUKCJA TECHNICZNA G-3.
Określenie położenia szczegółów terenowych powinno być wykonane przy pomiarze bezpośrednim z dokładnością:
0,10 m dla I grupy szczegółów terenowych (2x niezależnie pomierzone albo pomiar+ czołówka lub ten sam pkt z 2 różnych stanowisk),
0,30 m dla II grupy szczegółów terenowych,
0,50 m dla III grupy szczegółów terenowych, § 15 INSTRUKCJA TECHNICZNA G-4
4) Szkice polowe
- Szkice polowe są obrazami mierzonego terenu. Wykonuje się je w czasie pomiaru
Powinny zawierać zanumerowane punkty osnowy geodezyjnej, rodzaj ich utrwalenia w terenie i szczegóły terenowe będące przedmiotem pomiaru, a także dodatkowe informacje opisowe oraz miary wyznaczające położenie, kształt i wielkość szczegółów terenowych. Przy rysowaniu szkiców należy stosować znaki umowne przewidziane w instrukcji technicznej K-1 dla skali 1 : 500. Szkice polowe sporządza się bez zachowania skali, w miarę możliwości obejmując jednym szkicem zamkniętą część terenu.
Rysunek na szkicu polowym winien być wyraźny, a miary i dane opisowo - informacyjne czytelne. Błędnie wykreślone linie bądź wpisane miary nie mogą być wycierane; linie należy kasować dwiema skośnymi kreskami, zaś miary i napisy przekreślać tak, aby pozostały czytelne.
Szkiców polowych nie należy przerysowywać.
W przypadkach uzasadniających przerysowanie, należy szkic oryginalny zachować co najmniej do czasu kameralnego opracowania mapy.
Na szkicach polowych oprócz szczegółów terenowych określonych miarami należy podawać:
a) nr domów, nazwy ulic, placów, rzek, rodzaje urządzeń podziemnych lub ich przeznaczenie
b) kierunek północy,

Szkice polowe należy numerować zgodnie z zaleceniami otrzymanymi przy zgłoszeniu roboty z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Szkic polowy powinien zawierać numery szkiców sąsiednich.

-sporządzenie dokumentacji – operat ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
Operat geodezyjny wchodzący w skład dokumentacji budowy powinien zawierać dokumentację geodezyjną sporządzoną na poszczególnych etapach budowy, a w szczególności szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego.
Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje:
1) do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oryginał dokumentacji sporządzonej w wyniku pomiaru w formie i zakresie przewidzianym odrębnymi przepisami,
2) kierownikowi budowy kopię mapy powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

POMIARY REALIZACYJNE I GEODEZYJNA OBSŁUGA NWESTYCJI
(skład dokumentacji technicznej) instrukcja O3
- Zasób bazowy ZB:
1) Materiały dostarczone przez inwestora, w tym warunki techniczne i ustalenia parametrów normatywnych.
2) Kopie szkiców dokumentacyjnych i szkiców tyczenia.
3) Szkice i dzienniki polowe pomiarów geodezyjnej.
4) Szkice zbiorowe pomiarów geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
5) Mapy obiektu (zakładu) po geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (pierworysy).
6) Sprawozdanie techniczne.
7) Szkice podstawowej i szczegółowej osnowy na odbitkach map przeglądowych osnowy.
8) Inne dokumenty o wartości dokumentacyjnej.

- Zasób użytkowy ZU
1 Wykazy miar, współrzędnych i wysokości osnowy realizacyjnej zebrane w zbiorach obejmujących sekcje mapy w skali 1 : 10 000.
2 Opisy topograficzne punktów osnowy realizacyjnej (matryce) zebrane w zbiorach obejmujących sekcje mapy w skali 1 : 10 000.
3 Nakładka tematyczna "R" mapy zasadniczej.
4 Mapy obiektu (zakładu) po geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej (matryce).
5. Inne dokumenty o wartości użytkowej.

- Zasób przejściowy OT
1 Protokoły międzyoperacyjnej i końcowej kontroli technicznej (kopie).
2 Dokumenty nie włączone do zasobu bazowego i użytkowego o charakterze opracowań przejściowych.

4. Czynnosci kontroli wykonywane sa niezwłocznie, nie pózniej jednak niż w terminie 6 dni roboczych od dnia złożenia dokumentacji do kontroli.

-sporządzenie map instrukcja K-1
Na kopii mapy zasadniczej S+U:
zmiany weksponowane,
opis, skala, KERG, nr ZUDP,
klauzula :zgodne/niezgodne z projektem
niezgodne- jeżeli odchylenie, w terenie zabudowanym obiektu wykonanego od projektowanego przekracza 30 cm, dla terenów rolnych i leśnych 50cm
Nie ma stopniowania niezgodności np., będzie sieć 10km i jeden właz krzywo i już jest niezgodne z projektem
Taka mapa, zgodna czy nie, trafia do nadzoru budowlanego z całą dokumentacją budowlaną. Nadzór wydaje opinię czy przyjmują to tak jak jest, że jest niezgodne ale OK, albo jeżeli te zmiany są znaczne, są nieprzewidziane kolozje, które nie były prędzej uwzględnione to mogą to powtórnie skierować do powtórnego opiniowania przez ZUDP i wykoniania np. projektu zastępczego.Prawo budowlane
Prawo geodezyjne i kartograficzne
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
Instrukcja Techniczna G-4
Instrukcja Techniczna G-3
Instrukcja Techniczna O-3
Instrukcja Techniczna K-1
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ramm dnia Sob 22:27, 04 Gru 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tommy
AdministratorDołączył: 01 Lut 2010
Posty: 461
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 12:44, 05 Gru 2010    Temat postu:

Ładne zestawienie... gratulacje

Tak na szybko (muszę wychodzić Smile) to do odszukania osnowy dodałbym także ... i ocena stanu,...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ramm
userDołączył: 09 Lis 2010
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Nie 14:23, 05 Gru 2010    Temat postu:

W ostatnim punkcie jest mowa o mapie z pomiaru powykonawczego. Napisałem że mamy do czynienia z wykonaniem niezgodnm z projektem jest wtedy gdy:

jeżeli odchylenie, w terenie zabudowanym obiektu wykonanego od projektowanego przekracza 30 cm, dla terenów rolnych i leśnych 50cm

Czy tyczy się to wszystkich obiektów, tzn budynek ( I grupa dokładnościowa) może nie siedzieć o 30 cm ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tommy
AdministratorDołączył: 01 Lut 2010
Posty: 461
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:10, 05 Gru 2010    Temat postu:

Tylko urządzeń podziemnych...
Szczegóły terenowe mają podział na grupy natomiast urządzenia podziemne wg terenów zurbanizowanych (30cm) i nie (50cm). Elementy naziemne armatury podziemnej już zawierają się w grupach dokładnościowych.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tommy dnia Nie 17:14, 05 Gru 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zwierz84
Junior AdminDołączył: 02 Lut 2010
Posty: 309
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin/Kielce
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:13, 09 Gru 2010    Temat postu:

Zapomniałeś napisać o wysokościach...pomimo że wspomniałeś o G-4 Smile

1) Budowle urządzenia techniczne o konstrukcjitrwałej,
2) Obiekty uzbrojenia terenu:
a) naziemne,
b) podziemne: sztywne inwentaryzowane przed zasypaniem
wysokość okresla się ± 0,01 m

Budowle i urządzenia techniczne ziemne,
4) Obiekty uzbrojenia terenu podziemne:
elastyczne lub mierzone elektromagnetycznie.
wysokość okresla się ± 0,10 m

(o ile dokładność identyfikacji punktów nie przekracza odpowiednio ± 0,005 m i ± 0,05 m),

I tu ważna sprawa...w niektórych ośrodkach wymagają niwelacji wody...i nie tylko zasuwy ale i samego przewodu. np wysokości z GPS'a nie są zadowalające...mimo że kabel jest elastyczny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ramm
userDołączył: 09 Lis 2010
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pią 22:29, 10 Gru 2010    Temat postu:

Człowiek całe życie się uczy dzięki wielkie, przyda sie na przyszłość.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wejherland
userDołączył: 25 Lut 2015
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 13:30, 25 Lut 2015    Temat postu: oryginał/kopia dokumentacja/mapa powykonawcze - help

ramm napisał:
Dzikękuje za pomoc Panie Tomaszu, zaowocowało to takim oto tekstem...
Pomiar powykonawczy (podstawy prawne, etapy realizacji, szkic polowy, operat)...

Pomiar powykonawczy jest ostatnim etapem geodezyjnym wykonywanym w toku realizacji budowy....
....Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje:
1) do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oryginał dokumentacji sporządzonej w wyniku pomiaru w formie i zakresie przewidzianym odrębnymi przepisami,
2) kierownikowi budowy kopię mapy powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej....


I oto mając nową rzeczywistość, w której dowolna osoba może poprosić o kopię dowolnego dokumentu z PODGiK, "i n w e s t o r z y" (developerzy itp.) otrzymali możliwość pozyskania kopii mapy powykonawczej bez wiedzy geodety. Poświadczoną przez PODGiK kopię mapy powykonawczej mogą przedłożyć do PINBu celem odbioru budynku.... a geodeta .... hmmm no właśnie....
Chciałem zapytać kolegów, czy nie wywołuje to Waszego oburzenia, że PODGiK dysponuje produktem (przedmiotem umów z naszymi kontrahentami) - i żeby było jasne, nie kwestionuję tu możliwości obrotu mapą zasadniczą, która powstała z naszego pomiaru, ale mam tu na myśli konkretny dokument "mapa pomiaru powykonawczego".

Rolling Eyes
Może ktoś wie jak i do kogo zgłosić, ten ewidentny bubel prawny do zmiany?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
derdem
userDołączył: 09 Mar 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 22:14, 09 Mar 2016    Temat postu:

Nie mam pojecia

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LeonekT
userDołączył: 21 Kwi 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:27, 22 Kwi 2016    Temat postu:

Dzięki za odpowiedzi. ten watek przyda mi sie na pewno ;P

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wolka53
userDołączył: 25 Kwi 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 21:21, 25 Kwi 2016    Temat postu:

Bardzo fajny temat ! Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forumgeodezyjne.fora.pl Strona Główna -> ZAKRES 1 Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin